Konfliktusok nélkül

Hogyan kérjünk elnézést és tisztázzuk a nézeteltéréseket

” A bocsánatkérés, nem  mindig azt jelenti, hogy tévedtél és a másik személynek van igaza.

Egyszerűen azt jelenti, hogy többre értékeled a kapcsolatotokat, mint az egodat.”

Egy őszinte bocsánatkérés óriási erővel bír, mivel nem hárítja át a felelősséget, nem védekezik. Korántsem biztos, hogy a másik fél elfogadja, vagy hogy ezzel semmivé válik a másiknak okozott fájdalom, de világosan mutatja, hogy vállaljuk a felelősséget abban, ami a másiknak rosszul esett.

Hogyan lehet jól bocsánatot kérni?

Első és legfontosabb, hogy a bocsánatkérésünkben ne legyen önigazolás.

Vagyis, gyakorlatilag nincs értelme bocsánatot kérni, ha utána egyből elkezdjük bizonygatni az igazunkat vagy a másikra hárítani a felelősséget. Ha bocsánatot kérünk, ne érzékeltessük azt, hogy ezért minket szentté kell avatni.

A második fontos lépés, hogy tegyünk fel nyílt kérdéseket, és hallgassuk is meg a válaszokat.

A másik lehet, hogy bezárkózik, ebben az esetben nyílt kérdésekkel biztassuk, hogy fejezze ki az érzéseit és ismertesse a nézőpontját. Nagyon fontos, hogy hallgassuk végig. Ha erre képtelenek vagyunk, el se kezdjük. Legyünk képesek végighallgatni úgy a másikat, hogy nem szólunk bele még akkor sem, ha azt gondoljuk nincs igaza. A rossz hírem, hogy ez sokszor nem is olyan egyszerű. Ez egy nagyon nehéz folyamat, de ha valóban fontos nekünk, hogy a másikkal megbeszéljük a problémánkat, be kell bizonyítanunk, hogy képesek vagyunk odafigyelni és végighallgatni őt. Miért olyan fontos ez? Mert ezzel kicsalogathatjuk a bezárkózás állapotából.

Harmadik lépés, hogy tegyük félre a saját gondunkat.

A másik mondandója alatt ne a saját védelmünket készítsük el fejben. Amikor lehetőséget kapunk, akkor kezdjük el kifejteni a véleményünket, de ne úgy, hogy a mi álláspontunk a helyes. El kell tudni fogadni, hogy a másik félnek is van egy saját olvasata az eseményekről. Ha meghallgatjuk a másikat, lehetőségünk van megérteni ezt az olvasatot, ahelyett hogy a hibákat keresnénk benne.

És a végén a legfontosabb, a nyílt kommunikáció.

Máig meg tud lepni, hogy milyen gyorsan el tudja halványítani, vagy akár megszüntetni a vitázók közti félreértéseket, ha nyíltan beszélünk érzéseinkről, megnyílunk a másiknak. Hamar kiderülhet az is, hogy mennyire hasonlóak a céljaink és az értékeink, csak más stílusban fejezzük ki magunkat.

Magyarázkodás nélkül kérjünk bocsánatot!

 

Ha úgy érzed, hogy nálatok is vannak vitás helyzetek, amiket nem tudtok tisztázni, minden erőfeszítés ellenére, kérj bátran tanácsot!

Párkapcsolati coachként és mediátorként segítségedre lehetek konfliktusok kezelésében, a meg nem hallgatott sérelmek tisztázásában, a kapcsolatotok harmonikussá tételében.

Keress bátran! Kezeljük és kerüljük el a mindennapos félreértéseket egy boldogabb és szeretet teljesebb együttélésért!

Ha úgy érzed elakadt a kapcsolatod, nem tudtok tovább lépni és fejlődni, ha mindig ugyanarra a pontra lyukadtok ki, és még sincs megoldás, keress bátran.

Párkapcsolati coachként és Mediátorként segítek olyan megvilágításba helyezni kapcsolatotok, ami vita mentes, közös megegyezésen alapuló. 

Az Igazságügyi Minisztérium hivatásos képviselőjeként, időt, pénzt, energiát spórolva megoldást találunk helyzetetekre.

Hívj bizalommal!

Koncz Lívia

Mediátor, Párkapcsolati tanácsadó

Tel: 06309702157

E-mail: konczlivia8@gmail.com

Keress a weben: www.mediacio.iwk.hu

vagy facebookon: www.facebook.com/konfliktusoknelkul

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!